05413796278
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Terapisi

25 Ağustos 2015
387 kez görüntülendi
Aile Terapisi

Aile Terapisi

Aile terapisiJ2Her zaman yakınımızda bulunan kişilere ne kadar güvensek de bazen özel ilişkilerimiz veya evlilik hayatımızdaki sorunlar hakkında tanıdıklarımızla konuşmaktan endişe duyarız. Belki yakınlarımızın yaşadığımız sorunları öğrenmesini istemeyiz belki de taraflı yapılacak yorumlar yerine daha objektif yorum ve çözüm önerilerine ihtiyaç duyarız. Bu gibi durumlarda arkadaşlarımız veya ailemizle konuşmak yerine aile terapisi kavramını düşünmek ve uzman bir psikologa danışmak oldukça mantıklı olacaktır. Terapistler, kadın veya erkek hiç bir bireyi tanımadan, olaylara tanıdık veya akraba gözüyle bakmadan, tamamen tarafsız yani objektif bir şekilde bakabilmektedir. Aile danışmanlığı yapan psikologlar, evli çiftlerin, sevgililerin, evli çiftler ve aileleri arasındaki ilişkilerin, çocuklar ve ebeveynler arasındaki ilişkileri ve bunlar gibi ilişki sorunlarını profesyonel bir bakış açısıyla analiz edebilmektedirler. Genellikle aile terapisi ihtiyacı olan tüm bireylerin terapide ortak çalışmasıyla gerçekleşse de, danışmana bağlı olarak tek tek de görüşme sağlanabilir.

Evliliklerde sıklıkla problem yaşanabildiği ve son zamanlarda artan boşanma oranlarına bakılırsa, henüz evlilik hayatına adım atılmamış ilişkilerde de sorunlar yaşanması oldukça normaldir. Hiç kimse karşısındaki bireyi her ne kadar çok severse sevsin tüm yönleriyle tanıyamaz ki bu oldukça zor bir durumdur. Bu sebeple yapılan evliliklerde de eşlerin birbirini tanımamasından kaynaklanan sorunlar yaşanabiliyor. Çiftler böyle durumlarda ilişkilerini düzeltebilmek için profesyonel yardım ve destek almak için aile terapisi almaya başlıyor. Danışmanlar, ilişkideki kişilere eşit mesafede olduğu için sorunları iki kişinin açısından da kolayca inceleyebiliyor. Her bireyin kendi tavırlarına göre karşısındakini nasıl daha iyi anlayabileceğini belirleyip, çiftlere farklı iletişim yolları sunabiliyor.

Çiftlerin dışında ebeveynler ve çocukları arasındaki iletişim kopuklukları sebebiyle yaşanılan sorunların da çözülmesi için, ebeveynler de aile terapisi kavramına sıcak bakmaktadır. Ailece de katılmanın mümkün olduğu bu terapi seanslarına zaman zaman anne baba ve çocuğun ayrı olarak katılarak birbirlerinin etkisi altında kalmadan sorunları paylaşabilmeleri sağlanıyor. İletişim kopukluklarını gidermenin yanı sıra ebeveynlerin arasındaki geçimsizlik de çocuklarını oldukça kötü etkileyebiliyor. Anne ve babanın saatlerce devam eden kavgalarına şahit olmak veya boşanma kararı almaları durumunda çocukların psikolojik sorunlar yaşamaması için aileler destek alabiliyor. Böyle durumlarda da çocuklar psikologlara götürülebileceği gibi, ailenin beraber hareket ederek aile terapisi alması da mümkündür. Çocukların özellikle ergenlik döneminde maruz kaldığı sorunlar, psikolojilerinin bozulmasına ve gelecekte de birçok sorun yaşamasına sebep olabiliyor. Anne ve babaların da bu sorunları engellemek için profesyonel yardımlar alarak zaman zaman ailelerin dağılması ve sorunlarının çözülmesi de sağlanabiliyor.

Ailenin toplumu oluşturan birer yapı olduğunu düşünürsek ve hayatımızı ailelerimizle birlikte geçirdiğimizi varsayarsak aile huzuru hayatımızın en en önemli konusu olduğu sonucuna varabiliriz. Bazı problemlerin yaşanması, kavgaların kırgınlıkların, üzücü sözlerin sarfedilmesi ailenin her kesin bildiği gibi tuzu biberidir. Ama fazla tuzlu ve biberli bir gıda normal olmadığı gibi fazlaca problemli bir aile de normal olmayacaktır. Bu ailelerin doğal bir şekilde profesyonel bir desteğe bir aile terapisine ihtiyaç duydukları çok açıktır.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak Bursa aile terapisi konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya sağ altta bulunan canlı destek bölümünden yazarak ya da 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.