05413796278
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Terapisti

18 Ağustos 2015
321 kez görüntülendi
Aile Terapisti

Aile Terapisti

aile terapistiİlişkilerde yaşanılan sorunlar kapsamında bir aile terapisti ile görüşmek ve destek almak oldukça önemlidir. Bazı kişilere ilişkinin yakınında bile olmayan birisiyle konuşmak veya ortak bir çalışma yaparak sorunları gidermeye çalışmak gibi konularda pek inandırıcı gelmese de bilimsel olarak da yararı kanıtlanan bir durumdur. Aile terapisti, çiftlere yaşanılan problemleri bir psikolog eşliğinde profesyonel yardım alarak çözmeyi sağlar. Çiftlerin birbirini tanımamasından kaynaklanan başlıca sebep, evlilik kapsamında da incelenince problemler yaşanması mümkün olabiliyor. Son yıllarda da artan boşanma oranlı durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermekte. Aralarında iletişim eksikliği olan kişilerin evlenmeleri, ne yazık ki düşünüldüğü gibi olmuyor ve kişileri hayal kırıklığına uğratabiliyor. Bu gibi durumlarda çiftler ilişkinin kötü gitmesi ve kestirip atmak yerine, bu sorunları çözebilecek biriyle iş birliği içerisinde birçok çözüm yolu üretebiliyor. Evlilik ve aile terapisti bu konuda çiftlere yardımcı olan en doğru yol göstericilerdir.

Evlendikten sonra problemlerin varlığını kabul etmek ve ilişkiye zarar vermesini fark ederek harekete geçmek belki de çok geç olabilir. Kişiler birbirlerine karşı duydukları derin sevgi karşısında bu sorunları hiçe sayarak, gün geçtikçe çok ciddi sorunlara sebep olabilecek durumları ortaya çıkarabiliyor. Böyle durumlar yerine, özellikle belli konularda anlaşmazlık yaşayan kişiler hayatlarını evlilik çatısı altında birleştirmek isterlerse, belki de evlilik öncesinden de bu sorunların giderilmesi için aile terapisti ile görüşebilirler. Böylece yapılacak evlilik de bir takım sorunları görmezden gelip büyük sorunlar çıkarması yerine, baştan daha sağlam temellere dayandırılmış olur.

Her zaman ikili ilişkilere hizmet etmeyen adından da belli olacağı üzere aile terapisti kavramı, birçok başka sorun için de destek olabilmektedir. Örneğin çiftlerin evliliklerini bitirme ve boşanma sürecinde ve sonrasında psikolojik danışmana ihtiyaç duyulabilir. Aynı zamanda boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri de değerlendirilerek buna göre bir yol çizilebilir. Aile içi iletişim problemleri, şiddetli geçimsizlik, cinsellik problemleri, çiftlerin karşılıklı öfke problemleri gibi konularda da bir aile terapisti tarafından destek alınabilir.

Evli çiftlerin problemlerinin yanı sıra, anne ve babalar için de çok önemli olan bir durum yaşanılan sorunlar karşısında çocukların nasıl etkilenebileceği durumudur. Çocukların özellikle ergenlik çağında yaşadığı sorunların etkileri kolayca giderilemiyor ve çocuklarda kişisel bozukluklara sebep olabiliyor. Ne saatlerce anne babanın kavgasını dinleyen bir çocuk için, ne de boşanmaya karar verilmiş bir ailedeki çocuk için bu durumları kolayca kaldırmak hiç mümkün değildir. Bu yüzden bu gibi durumlarda çocuklar için de mutlaka aile terapistlerine başvurulmalıdır.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak Bursa aile terapisti konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sitemizde sağ alt tarafta bulunan Canlı Destek bölümünü de kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.