0541 379 62 78
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anne ve Babası Çalışan Çocuklar

28 Mayıs 2015
371 kez görüntülendi
Anne ve Babası Çalışan Çocuklar

Anne ve Babası Çalışan Çocuklar

Business MumHayat şartları nedeniyle günümüzde anneler de yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kalmaktadır. Modern toplumlarda bu çok doğal gözükse de eve anne ve babasından önce gelen çocuk için pek de doğal gözükmemektedir. Çocuğa annenin yerine bir bakıcının bakması, yemeğe eşlik edenin bakıcı olması gibi birçok unsur çocuğun anne babaya karşı daha tepkili ve aynı zamanda birçok konuda daha fazla inatçı olmasına neden olabilmektedir.

Çalışan anne ve baba eve geldiğinde çocuklarıyla mutlaka belirli bir süre ilgilenmelidir.

Zira çocuk psikolojisi açısından çocukların genel alışkanlıkları bu dönemde edindiklerine bağlı gelişecektir. Anne ve babaya karşı olan tepkilerinin ana nedeni ise özlem ile birlikte size karşı duydukları kızgınlık yer alır. Bu iki duygunun tam ölçüsünü kuramayan çocuklar ise farklı farklı tepkiler gösterirler. Özledikleri için sizinle vakit geçirmek isterler ancak onu bırakıp gitmenizden ötürü ve kızdığı içinde bunu dolaylı yollar ile yansıtma gereği duyar. Yapma dediğiniz şeyi yaparak hem sizden öcünü almak, hem de dikkatinizi çekmeyi sağlarlar. Daha önceleri severek yediği yiyecekleri, sizin çalışmaya başladığınızdan bu yana zorla yedirmeye çalışıyor olmanızın altında farklı nedenler yattığının farkına varmanızı istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle anne ve babalar kendilerini çocuğunun yerine koyarak altta yatan nedeni bulmaya çalışmaları önemlidir. Onun değerli olduğunu ve onu her zaman özlediğinizi belirten, döndüğünüzde mutlu olduğunuzu ifade eden paylaşımlar yaparak bu tür sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Çocukların en sevdikleri şeyler özellikle anne ve babalarına ait olan bir şeye sahip olma veya ona verilen görevi yerine getirdiğinde ödüllendirilmektir. Bu nedenle evden ayrılacağınızda dönüşte onu ödüllendirmek üzere bir görev verebilir veya bir eşyanızı emanet edebilirsiniz. Bu tür oyunlar onun size olan ilgisini öfkeden uzaklaştıracak tamamen sevgisi ile karşı karşıya kalmanıza yardımcı olacaktır. Dönüşünüzü iple çeken bir çocuk, anne ve baba üçlüsü sağlıklı ailenin temelini oluşturmaktadır.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak anne ve babası çalışan çocuklar konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sitemizde sağ alt tarafta bulunan Canlı Destek bölümünü de kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?