0541 379 62 78
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

çoçuk yetiştirmenin kuralları

28 Mayıs 2015
483 kez görüntülendi
çoçuk yetiştirmenin kuralları

Çoçuk yetiştirmenin kuralları

çoçuk yetiştirmenin kurallarıSıklıklar merak edilen bir konudu çoçuk yetiştirmenin kuralları . Çocukta gelişim embriyo halinden başlayarak bedensel, zihinsel ,dil ,duygusal, sosyal, yönden belli bir duruma gelene kadar devam eden ileri doğru değişim halidir. Çocuğun büyümesi ise kilo ve boyun sağlıklı bir şekilde artması belli bir ölçüye gelindiğinde ise durmasıdır. Bu iki tanımdan da anlaşılacağı gibi çocuk gelişimi ve çocuğu büyütmek aynı kavramlar değildir.  Geçmişte bu iki kavram arasındaki önemli farklar çok ayırt edici değildi ancak çağımızın getirdikleriyle birlikte çocuk nasıl geliştirilmeli sorusu çok fazla duyulmaya başlandı. Toplumun çoğu kesiminde çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayarak onu büyütme inancı bitti.  Günümüzde anne ve babalar çocuklarına ne kadar bilinçli yaklaşırlarsa o kadar iyi bir gelecek verebileceklerinin farkındalar.

Bu konu ile ilgili en sık üzerinde durulan Anne Baba tutumları ve çeşitleridir. Ancak günümüz koşullarını düşünürsek sürekli değişen evrilen bir toplumuz ve aile kavramımız da sürekli değişiyor. Ruh hallerimiz sürekli değişiyor. Anne babalardaki davranışların belli başlı tutumlar içerisine sıkıştırılması da bu sebeple mümkün gibi görünmüyor. Ancak çocuk gelişimde nelere dikkat edilmesi konusunda kabul görmüş bazı kurallar olduğunu söyleyebiliriz.

Aile ve çocuklarla yaptığım çalışmalar anne babaların dikkatli olması gereken konular ( çoçuk yetiştirmenin kuralları ) hakkında şu bilgileri verdi.

Çocuğa sorumluluk vermek

Bütün ebeveynlerin hedefi çocuklarını gelecekte bağımsız, sorumluluk alabilen, hayatını yönetebilen bireyler haline getirmektir. Bunun için çocuklarının  erken yaşta  bu becerileri kazanmasını sağlamak çok önemlidir. Anne babaların bilinçlenerek ufak ama önemli ayrıntılara dikkat ederek  onlara  küçük görevler vermelerinin  bu sürece katkısı olacaktır. Döker saçar dağıtır gibi anlık kaygılarla bu süreci başlatmayı ertelememek gerekir. Onlardan beklenenler net ve sade bir dille aktarılmalıdır. Erken yaştaki çocuklarla iletişim olabildiğince net ve anlaşılır ifadeler içermelidir. Uzun uzun  bir şeyi yapmanın faydaları ve yapanlardan örnek vermek yerine net ve kısa yönergeler verilmelidir.  “Oyuncaklarını toplamalısın” gibi. “ Bu senin görevin “ gibi bu yönergeler tutarlı bir şekilde uygulanırsa zamanla çocuklarda davranış biçimi haline gelirler. Ama yapamazlar diye düşünerek her şeyi onlar için kolaylaşıran anne babalara sahip olurlarsa zoru seçerek sorumluluk almayı kabul etmeyeceklerdir.

Olumsuz dil kullanmama

Toplum olarak olumsuza odaklanmak ortak davranışımız haline gelmiş.  Ancak bu genel bakış açısı çocuk yetiştirirken sıkıntılar doğurabilir.” Yapma, çok konuşma, çok soru sorma…” gibi olumsuz ifadeleri olumluya çevirmek çözüm üretmek için harika bir fırsattır.” …. Yapmalısın, şu anda dikkatimi sana veremiyorum daha sonra konuşalım mı?, ya da istersen bu soruları sonra da cevaplıyabiliriz …” gibi ifadeler kullanarak zararsız gibi görünen olumsuz cümle kalıplarını hayatımıza yerleştirerek çocukların özgüvenlerinde yaralar açmamış oluruz. Olumlu dili aile lletişimine yerleştirmeli ve sürekli kendimize  hatırlatmalıyız.

Kural koymadan önce sınırların iyi çizilmesi

Kural koymadan önce sınırlar iyi belirlenirse çocukları yönetmek kurallara uymalarını sağlamak kolaylaşır.Anne babanın ve çocuğun alanlarının farklı olduğu , sınırına sürekli uyum gösterildiğinde çocuğunda buna uyum sağlamaktan başka şansı kalmaz.Bu konuyu en iyi açıklayacak durum anne babaları ile uyuyan çocuklardır. Anne ve baba ile uyuyan çocuk yetişkinler ve çocuklar arasındaki sembolik sınırı anlamada güçlük çeker. Özellikle baba farklı bir yerde uyuyorsa babanın yatması gereken yerde çocuk yatıyorsa toplumda kural koyanı simgeleyen baba otoritesi sarsılmış olur. Çocuk annesi ile evi yönetebileceği  kural koyabileceği kanısına varır. Müdahale edilmediği takdirde kuralların ve otoritenin bir hükmü kalmaz. Bu nedenle  çocuklarla ebeveynlerin birlikte uyuması önerilmez. Çocuğa çocuk olduğu ve yetişkinlerin alanına giremeceği hatırlatılası gereken zamanlarda uygun dille hatırlatılmalıdır.

Ulaşılabilir hedefler belirlemek

Çocuğun kolayca yağabileceği hedefler belirleyerek onun başarma hissini tatması sağlanabilir. Bu bilinci yerleştikten sonra hedefler kademe kademe zorlaştırılmalıdır.  Başarmanın tadını bilen çocuk başarılı olmak için çaba sarf edecektir. Mesela  zor ve yapılamayacak ders programları çocuğun başaramamaya olan inancını kuvvetlendirerek motivasyonunu düşürür.

Tutarlı ve dengeli olmak

Üzerinde çok konuşulan bir konu. Tutarlı olmak ne demek? Düşüncelerin davranışlara bire bir uyması demek. Bir örnek vermek gerekirse ;Sigara içen bir ebeveynin çocuğuna her fırsatta kötü bir alışkanlık olduğunu anlatması gibi. Bu konuda saatlerce konferans da verilse anne babanın sergilediği davranış kadar etkili olmaz.  Bu çok fazla örnek bulabiliriz. Sonuç olarak tutarsızlık anne babanın çocuk üzerine olan otoritesini sarsar.

Dengesizlik ise anne baba davranışlarında şöyle açıklanabilir. Aşırı tepkiyi hak etmeyecek bir davranışa aşırı tepki göstermek ya da tepki olması gereken bir durumda duyarsız davranmak. Çocuğun dengesi ve iç tutarlılığında sorun yaratabilir. Sebebi ne olursa olsun düşünerek tepki göstermek gerekir. Doğru yanlış kavramı bu şekilde sağlıklı olarak öğretilemez.

Çocuklardan özür dileyebilmek

İletişimi güçlendirmenin en güzel yoludur. Çocuk adalet duygusunu bu şekilde öğrenebilir Hata yapabilir ama çözüm de üretebilir. Yaptıkları bir hatada anne babaları gibi özür dileyerek insanlarla kuracakları ilişkilerde daha başarılı olabilirler

Son olarak bir dönem çok yaygın olan bir fikir olan “çocuklarla arkadaş anne baba fikri “ artık terk edildi. Çocukların onları anlayabilen, koruyan,  onlara yol gösteren güvenebilecekleri anne ve babalara ihtiyaçları var.

Psikolog Çiğdem AKBAŞ

İletişim : www.bursapsikolog.com.tr

Tel No: 0541 379 6278

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak çocuk yetiştirmenin kuralları konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sitemizde sağ alt tarafta bulunan Canlı Destekbölümünü de kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?