05413796278
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Eşler arasında kavga

17 Eylül 2015
321 kez görüntülendi
Eşler arasında kavga

Eşler arasında kavga ?

eşler arasında kavgaMutlu bir evlilik için aile bağları sıkı tutulmalıdır. Bu bağlar hem kadın hem de erkek arasında belirli paylaşımlarla sağlanmalıdır. Şimdi sizlere bu bağları kuvvetlendirmenin, eşler arası iletişim nasıl güçlenir sorusunun çözüm yollarını gelin birlikte inceleyelim ve Eşler arasında kavga nın nasıl önlenebilir olduğuna birlikte bakalım.

Öncelikle eşinizle güçlü güçsüz kargaşasına sakın girmeyin!, çünkü bu durumda her zaman erkekler daha çok hassas olurlar.

Tüm ilişkilerde tartışmalar elbette olacaktır. Tartışmalar evin tuzu biberidir. Hiç bir tartışmanın olmadığı evler problemli evlerdir. Fakat bir tartışmayı asla sadece üstünlük kurma dediğini kabul ettirme haline getirmeyin. Tartışma sonrası kimin üstün olacağı, kimin kavgayı kazanacağı sürtüşmesine girerseniz hiç düşünmediğiniz şeyleri söyleyebilir ve geri dönüşü çok zor olan yaralar açabilirsiniz. Bırakın eşiniz kazansın ya da o konuşsun karşılık vermeyin çünkü bazen öyle laflar ederiz ki geri dönüşü olmayan laflardır ve pişmanlıkta bu lafların açtığı yarayı temizlemez onun için kavga sırasında mesela hemen eşinize sarılıp kavgayı bitirebilirsiniz.
Çocuklarınızın yanında birbirinize asla bağırmayın. Akrabalarınız ve tanıdıklarınızın yanında da birbirinize karşı daha nazik ve anlayışlı olun.
Eşiniz yemek mi yaptı ve ya yeni bir tarif mi uyguladı siz de onunla iftihar edin, ellerine sağlık karıcım gibi sözler söyle bilirsiniz, böylece hem siz hem de eşiniz bu durumdan mutlu olacaktır.
Gün içinde kavga edebilirsiniz, hiç istemediniz çok şey yaşayabilirsiniz, fakat gece yatağa asla küs girmeyiniz. Çünkü yeni bir güne merhaba demek için o akşam eşinize sarılarak uyumalısınız.
Evlilikte eşiniz sizin en iyi sırdaşınız, en iyi yol arkadaşınızdır. Bu yüzden en iyi dostunuzdur, siz her zaman ona muhtaçsınız ve birbirinize sahip çıkmalısınız.
Eşinizin ailesini  hiçbir zaman küçük görmeyin. Ailesinin hatalarının acısını eşinizden çıkarmayın.
Evlilikte sağlıklı bir iletişimi sağlayan bir diğer etmen ise yüzde elli yüzde elli paylaşımıdır. Bu yardımlaşma sizlere çok iyi gelecektir. Evlilikte mümkün olduğunca adaletli bir şekilde yetki, sorumluluk ve görev paylaşımı yapın. Bu oran %50 – %50 olmalıdır. Bazı durumlarda bu oranlar elbette değişecektir fakat adaletli bir dağılım yarı yarıya sorumluluktur.
Evlikte en önemli sıkıntı karı ve kocanın geçmişlerindeki hataları unutmamalarıdır. İletişime zara veren en kötü alışkanlıktır bu. Geçmiş geçmişte kalmıştır. Geçmişe saplanıp geleceği veya şimdiki zamanı doya doya yaşayamazsak problem biraz da bizdedir.
Aile bağları her zaman önemlidir ve bu bağları güçlü tutmak eşlerin elindedir.

Eşler arası iletişim problemleri yalanması çok doğaldır ve eşler zamanla bu problemlerini birbirlerini daha iyi anlamaya çalışarak bol sevgi ve iyi niyetle aşacaklardır. Fakat bazı durumlarda çiftler bir uzmana danışma ihtiyacı hissedebilirler. Bu gibi durumlarda Bursa Psikolog gibi psikolojik danışmanlık hizmeti almak faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.