0541 379 62 78
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Pedagog

28 Mayıs 2015
536 kez görüntülendi
Pedagog

Pedagog

pedagogPedagog , eski Yunancada ‘’paidagogos’’ kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise çocukları eğiten kişilere çocukları götürmekle görevlendirilmiş insanlardır. Pedagog , çocuk eğitimcisi olarak adlandırılır. Çocukları tedavi edemez sadece onlara ve de ailelerine yol göstererek yanlış davranışları engellemeye yardımcı olur. Böylelikle bir ruhsal sorun yaşanmadan önce gerekli tedbirler alınarak bu yoldan geçilmemiş olunur.

Çocuklar ve de bebekler söz konusu olduğunda özellikle de ilk  doğum yapan annelerin ve de ilk kez baba olan babaların tecrübeleri yoktur. Hal böyle olduğunda çocuğun en ufak bir davranışı bile bir soruna işaret olabilir. Aileler bu durum hakkında bilgili olmadıklarından ise çocuk olduklarından böyle davrandıklarını ve de kısa süre içerisinde bu sorunun geçeceğini düşünürler. Oysaki bu davranış çok daha kötü olaylara sebebiyet verebilir. Bu nedenle çocukların sık sık pedagoglara götürülmesi ve de davranışlarının incelenmesi gerekmektedir.

0-6 yaş arası gelişim, 7- 12 yaş arası gelişim, 13 yaş ve üstü gelişimi, çocuk gelişimi, aileler ile çocuklar arasında olan ilişki, bağlanma sorunları ile ilgili terapiler, dışkılama ile ilgili problemler ve de idrarını tutamama, çocuk terbiyesi, fazla hareketli olma, dikkat dağınıklarından kaynaklı öğrenme sorunları, tırnak yeme, okuldaki başarısızlıklar toplum içerisinde uyumsuzluk gösterme, sınav kaygısı, gelecekte olacaklar ile ilgili endişeler, motivasyon düşüklüğü ve de meslek seçememe gibi sorunların hepsi ile pedagoglar ilgilenebilmektedir.

Eğitim pedagojisi ile eğitimde doğru uygulamaların yapılmasının sağlanması ile ilgilenilir ve pedagogların ana branşını oluşturur. Orthopedagoji ile sorunlu çocukların davranışları izlenir. Transkültürelpedagoji ile kültürün çocukların üzerindeki olumlu ve de olumsuz davranışları izlenir. Antropedagoji ile de tarihteki önemli gelişmeler pedagoji ile ilgili ise bu durumları inceler.

Pedagoglar tedavi uygulaması yapamaz ve de ilaç kullanılmasını sağlayamaz. Sadece çocukların gelişimini inceler ve de bir sorun oluşmasını önceden engelleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?