0541 379 62 78
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Psikolog

28 Mayıs 2015
504 kez görüntülendi
Psikolog

Psikolog

psikologHer insan günlük hayatında sorunlar yaşamaktadır. Bir gün mutlu bir gün üzüntülü olmanın yanında sadece dakikalar içerisinde bile ruh halleri değişebilmektedir. İnsanın yapısı gereği bu değişiklikler son derece normal olarak kabul edilmektedir. Gerek üzüntü gerek sevinç gün içerisinde insanların duydukları ve de gördükleri olaylara göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı zamanlarda insanlar dertlerini ve de yaşadıklarını anlatmak için birilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu yolla hem yol gösterici biri aramaktadırlar hem de dertlerini anlatarak rahatlamak istemektedirler. Çoğu zaman insanların dert ortakları en yakınındakiler olur. Gerek anne-baba gerek de bir arkadaş aracılığı ile yalnız kalmazlar ve de tüm yaşadıklarını anlatırlar. Ancak her zaman yakındaki insanlar doğru yönlendirme yapmazlar. Ya sizi yanlış bir yola sürüklerler ya da sizi anlamadıklarını düşünürsünüz. Bu noktada devreye psikologlar girmektedir. Bu şekilde sizi anlayan insanlara olan ihtiyacınızı psikologlar tamamlamaktadır.

Psikolog, insan beynini ve de insan davranışlarını inceleyen kişilere verilen isimdir. Edebiyat fakültesini psikolog bölümünden mezun olmuş ve de 4 yıl eğitim görmüş kişilere psikolog denir. Psikologlar insanları anlamaya ve de onların davranışlarının sebeplerini öğrenmeye çalışırlar.

Psikolog denildiğinde sadece kendi işinde bürosunda çalışan bir kişi akla gelmemelidir. Çünkü bu insanlar hemen hemen hayatımızın her yerinde faaliyet gösterebilirler. Hastane, çocuk gelişim merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, okullar, kreşler, sanayi kuruluşları gibi bir çok yerde psikologlara ihtiyaç vardır. İnsanların davranışlarını inceleyen birine ihtiyaç her alanda olmaktadır. Bu nedenle her kurum ve de kuruluşta psikologlara ait bir çalışma ortamı bulunmaktadır. Okullarda ve de kreşlerde çocukların davranışlarını inceleme görevi ile bütünleşmişlerdir. Onların olumsuz davranışlarının sebebini bularak konuşma yolu ile tedavi sürecini başlatırlar. Sınav endişesi olan gençlerin nasıl bir yol izlemeleri gerektiği de yine psikologların ilgi alanındadır. Yarışlarda ise stresi yenmek ve de sadece kazanmayı amaçlamak için sporcular ile çalışırlar.

Psikologlar üst düzey bir sözel zekaya sahip olan insanlardır. İnsanlarla iletişim kurmaktan sıkılmayan, sabırlı ve de sözel zekası ile beyin gelişiminde eğitimli olan insanlardır. Bu şekilde bir hastanın tedavi sürecinde asla pes etmezler ve de gerekli olan bütün eğitimi kişiye aktarırlar. Hoşgörülü ve de kendi ile barışık olmak bir psikolog için gereken kişilik özelliklerindendir. Başkalarına yardım etmeyi seven, insanların davranışlarından neler hissettiklerini anlayabilen, insan canlısı ve de ikna edici bir özelliğe sahip olmaları gerekir. Bu özelliklerin hepsi birleştiğinde ruh sağlığı uzmanı olarak insanlara yardım ederler.

Günümüzde en çok karıştırılan psikolog ve de psikiyatrist, aslında çok farklı kavramlardır. Ancak insanlar sanki iki kavramda aynıymış gibi anlatır ve de kullanırlar. Oysaki psikiyatristler tıp fakültesi mezunlarıdır. Bu eğitimlerinin ardından ise 4 yıllık bir ihtisas yaparlar. Bu şekilde eğitimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayan insanlar psikiyatrist adını alırlar. Tıp fakültesi mezunu olduklarından hastalarına istedikleri gibi ilaç yazma ve de teşhis koyarak tedavi etme hakları vardır. Ancak psikologlar ilaç yazamazlar. Psikologlar 4 yıllık bir lisans bölümü olan psikoloji bölümünden mezun olurlar.

Yaşamımız süresince karşılaştığımız sorunları bazen kendimiz çözemeyiz. Alemiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız da bazı durumlarda sorunlarımızı çözemeyeceklerdir. Bu gibi durumlarda sorunların çözülemez olduğunu kabullenmek yerine bir psikolog yardımına başvurabiliriz. Psikologlar danışanlarına bilimsel yöntemlerle ve çeşitli testler yardımıyla profesyonel olarak destek olmaktadırlar.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak Bursa psikolog konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sitemizde sağ alt tarafta bulunan Canlı Destek bölümünü de kullanabilirsiniz.

ETİKETLER
,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?