0541 379 62 78
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Psikoloji

29 Mayıs 2015
521 kez görüntülendi
Psikoloji

Psikoloji

psikolojiÇok sade bir ifade ile insanların davranışlarının ve zihinsel süreçlerinin incelendiği ve bu süreçteki incelemelerin bilimsel yöntemler kullanılarak yapıldığı bilim dalına psikoloji ismi verilmektedir. Kişiler üzerinde yapılan incelemelerin amacı insanların davranışlarını ve zihinsel süreçlerini hatta bu davranışları etkileyen etmenlerin nasıl oluştuğunu ve neden oluştuğunu anlamaktır. Psikoloji tanımı içerisinde yer alan davranış ve zihinsel süreç kelimelerini biraz daha açmamız gerekirse şöyle bir açıklama da bulunabiliriz. Davranış, bir kişinin yaptığı ya da farklı yollar ile ölçüp uyguladığı her şeyi içine kapsar. Zihinsel süreç ise hatırlama, hissetme ve düşünme gibi içsel olguları ifade eder. Bu bilim dalı ile uğraşan ve Psikolog unvanı alan kişiler hastalarının sadece hareket etmek ya da konuşmak gibi davranışlarını değil aynı zamanda duygu, tutum ve motivasyon gibi ölçülebilen davranışları da araştırırlar. Kısacası insanların davranışları ve bu davranışlara neden olan sebeplerin tamamı psikoloji bilim dalı içerisinde değerlendirilmektedir.

Günlük hayatımızda çevremizdeki bazı insanların davranışlarını sıklıkla sorguladığımız zamanlar mutlaka oluyordur. Bir kişinin herhangi bir davranışı neden yaptığı ve nasıl yaptığı gibi soruları kendilerine sorarız ve bu sorulara kısa sürede cevap bulmak isteriz. Bunun için insanlar kendi yöntemlerini kullanırlar.  Ancak psikoloji bilimi soruların cevaplarını ararken oldukça sistematik ve objektif verilere dayalı olan bilimsel yöntemlerden faydalanır. Bu yüzden psikoloji bilimi tarafından alınan cevapların tamamı bilimsel gerçeklere dayanır.

Psikolojinin Alanları ve Önemi

Psikolojinin en önemli alanlarından bir tanesi de gelişim psikolojisidir. Gelişim psikolojisi insanların hayatları boyunca sosyal, duygusal ve bilişsel açıdan ne kadar değişim gösterdiklerini açıklamaya çalışan psikoloji bilimi alanlarındandır. Gelişim psikolojisi alanı içerisine giren çok sayıda konu bulunur. Bunlardan bir tanesi de küçük çocukların yapamadıkları şeyleri büyüklerin nasıl yapabildiklerini anlamaktır. Sosyal psikoloji ise, kişilerin hal ve davranışlarını belirleyen sosyal sebepleri ve insanların gruplar içerisindeki davranışlarını inceler. Bir futbol takımındaki bireylerin nasıl takımlarına bağlı olduğu ve bu şekilde takımına gönül verdiği sosyal psikolojinin açıklamaya çalıştığı konulara örnek olarak verilebilir. Psikoloji biliminin oldukça önem arz eden alanlarından bir tanesi de şüphesiz klinik psikolojidir. Psikolojik olarak ortaya çıkan sorunları ve kişilerin bu sorunlarından kurtulmaları için gerekli olan tedavi yöntemlerini uygulamaları klinik psikoloji alanı içerisine girmektedir. Psikolojinin en ilginç alanları arasında deneysel psikoloji de yer alıyor. Bu alanda ise öğrenme, duyma ve hafıza gibi algıların süreç ve işlevleri incelenir. Örnek olarak herhangi bir konu hakkındaki ezber yeteneğinin araştırılması verilebilir. Bu alanlarından dışında örgüt ve endüstri psikolojisinin önemi de çok büyüktür. İnsanların çalışma ortamlarındaki davranışlarının incelendiği psikoloji alanında ayrıca nasıl daha mutlu olunur ve çalışılır gibi soruların cevapları da aranır. Tüm bu soruların cevaplarını bulmak ve araştırma yapmak içinde bilimsel yöntemlerden faydalanılır.

 Psikoloji Biliminin Amaçları

Psikoloji biliminin amaçlarını özetlemek gerekirse dört farklı başlıktan bahsedebiliriz. İnsan davranışlarını tanımlama psikolojinin en önemli amaçları arasındadır. Bu konuda bilimsel araştırmalardan yararlanılır.  Yine insan davranışlarını anlamak ve açıklamak da psikoloji biliminin en önemli amaçlarından bir tanesidir. Bu aşamalar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra insan davranışlarının daha önceden tahmin edilebilmesi amaçlanan konulardandır. İnsan davranışlarının önceden tahmin edilmesi için daha önceden yapılmış olan araştırma sonuçlarını incelemek gerekir. Son olarak psikoloji biliminin amaçları arasında insan davranışlarını etkileme ve kontrol etmek bulunuyor. Diğer bilim dallarında olduğu gibi psikoloji biliminde de hedeflenen son amaç insan davranışlarını kontrol etmektir.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak psikoloji konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sitemizde sağ alt tarafta bulunan Canlı Destekbölümünü de kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?