05413796278
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Psikolojik Danışmanlık

24 Ağustos 2015
792 kez görüntülendi
Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık

Psikoloji, insan davranışlarını inceleyen sosyal bir bilim dalıdır. Psikolojik danışmanlık , ruh sağlığı biliminin hizmet alanlarından birisidir.

psikolojik danışmanlık

Psikolojik danışmanlık konularına geçmeden önce isterseniz bazı ünlü kişilerin psikolojik danışmanlık konularında yaptıkları yorumlara değinelim:

Psikolojik Danışmanlık :

C H Patterson : Psikoterapist ile bir veya birçok danışan arasında, psikoterapistin, insan şahsiyetine ait sistematik bilgilere dayanan psikolojik metotlar kullanarak, danışanın ruh sağlığını geliştirmeye çalıştığı, kişiler arası ilişkilere dayalı bir oluşumdur.

F P Robinson : İki kişinin bulunduğu bir ortamda, kişilerden birinin kendine ve çevresine daha iyi uyum sağlama kabiliyeti kazanmasına yardımı için gerçekleştirilen bir terapidir.

C R Rogers : Terapistle olan güven verici ilişkiler sonucu, bireyin benlik yapısında rahatlama sağlandığı, daha önceleri bireyce kabul edilmeyen yaşantıların şimdi algılanmaya ve yeni bir benlik tablosu içine yerleştirilmeye başlandığı bir oluşumdur.

Psikolojik danışmanlık, insanlara psikolojik yardım edebilecek kapasitede eğitilmiş bir uzman tarafından modern bilgiler ılığında kendine has metodlar yoluyla yapılan bir yardım hizmetidir.

Psikolojik danışmanlık danışan için bir psikolog tarafından yönetilen terapilerdeki öğrenme dönemidir. Psikologlar psikolojik danışmanlık esnasında çeşitli teknik ve bilimsel yöntemler kullanırlar. Psikolojik danışmanlıjk hizmeti veren bir psikologun amacı temel olarak danışınının kendisini ve sosyal çevresini daha iyi algılayıp sağlık analiz edebilmesini sağlamak ve terapilerden sonraki yaşamındaki, karar verme, olayları algılama ve duygu kontrolü gibi hassas süreçlerin nasıl olabileceği konusunda iyileştirmeler kat etmektir.

Psikolojik danışmanlıktaki amaç bireylerin kendilerini ve çevrelerini tanıyarak psikolojik olarak büyüyüp gelişerek, kendilerini mutlu oldukları şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlayarak bireylerin karşılaştıkları problemleri kendi başlarına ve özgüvenli olarak çözebilmelerini sağlamaktır.

Psikolojik danışma yani terapi sırasında psikologlar öğüt vermezler, şunu şöyle yap, bunu böyle düşün demezler. Terapi sırasında danışana hiç bir şekilde baskı yapılmaz. Terapide karşılıklı saygı ve açık yüreklilik vardır. Psikologlar kendi içlerinde bir çok uzmanlık alnına ayrılmışlardır. Evlilik ve aile danışmanlığı, rehabilitasyonda birey ve aile danışmanlığı, okul ve kariyer danışmanlığı, bağımlılık danışmanlığı vb gibi… Her bir alan özel tecrübe ve yetenek gerektirir.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak psikolojik danışmanlık konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sitemizde sağ alt tarafta bulunan Canlı Destek bölümünü de kullanabilirsiniz.

 Bursa Psikolog psikolojik danışmanlık hizmetleri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.